Nyáron nagyon szeretem a jeges filtereket, egy fokkal jobban, mint a meleget, ezért ha tehetem igyekszem jegesen kérni a filterem. Nem reprezentatív felméréseim szerint itthon a baristák két stílust alkalmaznak. Akik több jéggel dolgoznak és figyelembe veszik a jég térfogatát a filterezéshez, és akik kevesebb jéggel dolgoznak és nem veszik figyelembe (legalábbis nem jelentős mértékben). Mindkettőnek lehet előnye, bár én személy szerint az első verzióhoz húzok. A tavaly nyáron kikísérleteztem egy olyan receptet, ami a legtöbb kávéval változtatás nélkül működött, így csak az őrlemény nagyságával, áztatási idővel kell játszanom, a víz-jég-kávé aránnyal nem. Ez azért nagy könnyebbséget és szabadságot jelent. Bátrabban lehet kísérletezni.
Recept:
- 19,5 g őrlemény
- 113 g jég
- 130 g víz (60 g, 70g)
- 90°, Norda
- átnyomás 20 mp
- Rhino #4
A felöntésnél először 60 g Norda, majd lazán kever, 30 mp-nél 30 mp alatt felönt 130-ig, 30 mp-ig (1:30-ig) folyamatosan, érzékkel kever, majd kupak fel, levegő kinyom, ráfordít az üvegre, amiben a jég van, és 2:00-nál átnyom 20 mp alatt. Általában az áztatási idővel és az őrlemény finomsággal szoktam játszani. (Általában gyümölcsös-savas végeredmény születik, de például sikerült már egyszer egy Intelligentsiaból kihoznom egy erős csokis-fűszeres italt is)
A hétvégi Kaffa Masha esetében az általam általában használt Aeropress őrleménynél egyel finomabban csináltam, és nagyon-nagyon gyümölcsös lett a végeredmény, mindenféle kesernyés íz nélkül. Igazi nyári frissítő, jeges gyümölcsteás feeling. A végeredmény pedig egy izgalmas, koncentrált ital, amely a jég olvadásával együtt folyamatosan változik, de ha el van találva az őrleménynagyság-áztatási idő páros, akkor a legvégén sem érződik vizesnek.
A végére pedig egy kis timelapse videó a perverzebbek kedvéért.